Latvijā piedzimis pirmais bērniņš ar pirmsimplantācijas ģenētiskā skrīninga palīdzību

3.jūlijā pasaulē nāca pirmais bērniņš Latvijā, kurš piedzimis pēc tam, kad 2014.gadā iVF Riga klīnikas laboratorijā  tika izmantota   pirmsimplantācijas ģenētiskā skrīninga (PGS) metode.  Mazuļa hromosomu komplektācija tika analizēta, izmantojot pirmsimplantācijas ģenētiskā skrīninga aCGH (array Comparative Genome Hybridization) metodi jeb salīdzinošā genoma hibridizāciju uz mikročipiem, kas ļauj notestēt visas embrija hromosomas vienlaicīgi pirms embrija pārnešanas dzemdē.

Tas ir iespējams, izmantojot reaģentus un aparatūru, kas izstrādāta, balstoties uz jaunākajiem zinātniskajiem sasniegumiem. Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, viens no veselajiem embrijiem tika veiksmīgi implantēts dzemdē un pēc 9 mēnešiem pacientei piedzima vesels un stiprs mazulis.

Viens no visbiežāk sastopamajiem neauglības un bērniņa neiznēsāšanas iemesliem ir embriju ģenētiskās nepilnības. Dažādas novirzes hromosomās, nepietiekams hromosomu skaits vai, gluži otrādi, lieka hromosoma noved pie tā, ka organisms, atpazīstot kļūdu, pats atgrūž embriju. Tā rezultātā grūtniecība neiestājas vai tiek spontāni pārtraukta jau agrīnā periodā. PGS aCGH metodes izmantošana mākslīgās apaugļošanas ciklā dod iespēju novērtēt embriju hromosomu pilno komplektu, pamanīt novirzes no normas un izvēlēties dzīvotspējīgu embriju pārnešanai uz mātes dzemdi. Minētā metode paver jaunas iespējas kļūt par vecākiem arī pacientiem ar neskaidru neauglības iemeslu, atkārtotiem spontāniem vai missed abortiem un lielāku vecumu. Tie embriji, kuri izvēlēti pārnešanai uz dzemdi ar PGS palīdzību, tiek veiksmīgi implantēti un attīstās, būtiski paaugstinot ilgi gaidītā un, galvenais, veselīga bērniņa piedzimšanas iespējas.

Pirmsimplantācijas ģenētiskā skrīninga metodes izmantošana iVF Riga klīnikā kļuva iespējama 2014.gadā, kad tika iegādāts vismodernākais aprīkojums ģenētiskās laboratorijas izveidei. Šobrīd iVF Riga klīnika ir pirmā un vienīgā klīnika Baltijas valstīs, kura var piedāvāt pilna spektra embriju hromosomu analīzi patoloģiju pārbaudei.

Dr.Violeta Fodina, iVF Riga vadītāja, sveic laimīgos vecākus:

“Mēs no visas sirds sveicam mūsu pacientus, kuri kļuvuši par veselīga bērniņa vecākiem pēc pirmās PGS izmantošanas mūsu klīnikā. Novēlam, lai vecāku laimes sajūta izgaismotu ikvienu māju un bērnu skanīgie smiekli sniegtu prieku un lepnumu par tiem. Mēs vēlam visiem pacientiem, kuriem diagnosticēta neauglība, nezaudēt cerības uz veselīga mazuļa piedzimšanu. Ja mūsu spēkos ir Jums palīdzēt, tad Jums atliek tikai ticēt un rīkoties.”

Neauglības ārstēšanas un mākslīgās apaugļošanas klīnika iVF Riga tika atvērta 2013.gadā, kurā darbu uzsāka Latvijā atzīti, pieredzējuši un augsti kvalificēti speciālisti ar ilggadēju pieredzi reproduktoloģijas, ģenētikas, embrioloģijas un pacientu koordinēšanas jomā. Kopš klīnikas darbības uzsākšanas pasaulē nākuši jau vairāk kā 1000 mazuļi, jo klīnikas augstie standarti, vismūsdienīgākās tehnoloģijas diagnostikā un ārstēšanā dod iespēju pacientiem īstenot sapni pat vissarežģītākajos gadījumos. iVF klīnikas pacientu vidū ir ne vien Latvijas iedzīvotāji, bet arī daudzi Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas, Dānijas, Lietuvas, Anglijas, Krievijas un ASV pilsoņi, kuri devuši priekšroku Latvijas klīnikai, augstu novērtējot tās efektivitāti.

Klīnika ir sertificēta atbilstoši Eiropas kvalitātes standartiem un tajā ir pieejama arī Latvijas valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas programma. 2014.gadā iVF Riga klīnika saņēma “Latvijas ārstniecības iestāžu kvalitātes balvu 2014”, ko piešķir Latvijas Veselības ekonomikas asociācija sadarbībā ar Latvijas Kvalitātes biedrību.

Papildu informācija:

http://www.ivfriga.lv